Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy - VAT, CIT, PIT (18.01.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 18.01.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na  pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:
 1. VAT – zakup towaru z Belgii. Kontrahent nie jest aktywny w VIES. Jak wykazać operację w JPK?
 2. Spółka zakupiła towar 16 XII od czynnego podatnika VAT. Sprawdzając białą listę, okazało się , że powyższy podatnik został z niej wykreślony 27 XII. Czy Spółka może odliczyć VAT z zakupu z dnia 16 XII?
 3. Odsetki od pożyczki udzielonej przez spółkę matkę z innego kraju ue – czy potrzebne jest, poza certyfikatem rezydencji, oświadczenie  od matki o byciu beneficjentem rzeczywistym. Czy to zaświadczenie może być np. w języku angielskim?
 4. Czy wątek rozpatrywania WHT pojawi się tylko przy wypłaconych należnościach? Samo zaś naliczenie np. odsetek od zagranicznej pożyczki od spółki matki nie wygeneruje obowiązku IFT-2R?
 5. Zakup dostępu do usługi wsparcia rekrutacji w portalu LinkedIn na miesięczny okres, faktura z Irlandii Północnej – w VAT import usługi spoza UE, a czy podlega podatkowi u źródła?
 6. VAT – korekta roczna związana ze stosowaniem współczynnika proporcji – czy do korekty należy uwzględnić refaktury wystawione dla B2B ze stawką ZW, np. za ubezpieczenie na życie oraz techniczne faktury wewnętrzne rozliczające benefity pracownicze?
 7. CIT – podatnik jest zobowiązany do wykazania VAT należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania klientom prezentów. Czy kwota tego podatku stanowi KUP?
 8. CIT –  Czy można złożyć CIT-8 na ostatniej wersji interaktywnej, jeżeli nowa wersja interaktywna nie jest jeszcze dostępna?
 9. Faktura zaliczkowa walutowa towary – VAT do JPK po kursie z dnia zaliczki (-1), rozliczenie m. przychodów też. Jak ująć fakturę zaliczkową końcowa? Do cit wg kursu z daty wystawienia faktury końcowej, ale jak potraktować różnicę miedzy kwotą RMP a kwota przychodu? Wliczyć w przychód/koszt operacyjny czy różnice kursowe. Co z VAT?
 10. Rabat potransakcyjny – czy jeżeli przyjąć, że okres roczny kończy się 31.03, to czy z datą 31.03 może być wystawiona faktura korekta zbiorcza, czy jednak najwcześniej 01.04? Kiedy powinna być korekta przychodu w dacie wystawienia faktury, tj. kwiecień, czy w dacie zakończenia okresu rocznego 31.03, tj. marzec? Ważne dla ustalenia podstawy do opodatkowania w marcu czy w kwietniu?
 11. CIT estoński – podatnikowi skradziono mienie, które nie było należycie zabezpieczone przed kradzieżą (to stwierdził ubezpieczyciel). Czy wartość skradzionego mienia należy opodatkować CIT estońskim?
 12. Od którego roku podatkowego podatnik będzie miał obowiązek przesyłania pliku JPK księgi podatkowe ?
 13. Dostawa laptopa z Wietnamu, faktura za sprzęt wystawiona na sp. z o.o. a wysyłka na pracownika tej spółki. Kurier wystawił fakturę na dodatkowe opłaty na pracownika. Jak rozliczyć te koszty i VAT?
 14. Czy przy rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej należy brać pod uwagę stan magazynu na dzień 1 stycznia i 31 stycznia 2022 r.?
 15. W jakim terminie należy złożyć PIT-28 za 2022 r.?
 16. Prezes sp. z o.o. zakupił Kurs Inteligentny Inwestor z Szwajcarii – jak rozliczyć to pod kątem CIT i VAT?
 17. Czy nadwyżki inwentaryzacyjne generują jakieś skutki w VAT?
 18. Leasing operacyjny samochodu osobowego z 50% odliczeniem VAT i wartością powyżej 150 tys. zł (proporcja) Czy nieodliczona część VAT-u z faktury za ratę leasingową (rata kapitałowa+odsetkowa) w całości stanowi KUP? Czy jest limitowana proporcją (całość czy część przypadająca na ratę kapitałową)?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: