Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy - VAT, CIT i PIT (24.01.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 24.01.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na  pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:
 1. Czy w zeznaniu podatkowym za 2022 rok podatnik może zastosować ulgę dla klasy średniej, którą stosował w okresie styczeń-czerwiec 2022 r.?
 2. Czy pracownik powinien złożyć w roku 2023 nowy PIT-2, jeżeli w latach poprzednich złożył taki PIT i nic w tym zakresie się nie zmieniło?
 3. Czy transakcje z podmiotem matką, która ma 90 procent udziałów w spółce polskiej, są wykazywane w bilansie (zał.1) jako transakcje z pozostałymi podmiotami a nie z powiązanymi?
 4. Czy dywidenda wypłacona przez sp.z o.o. dla wspólnika , który jest jednoosobową sp. z o.o., jest opodatkowana?
 5. WDT, w którym nabywca wywozi towar własnym samochodem – jakie są niezbędne dokumenty?
 6. Mam fakturę potwierdzającą odbiór towarów, specyfikację, dokument potwierdzenia wywozu i oświadczenie nabywcy, że towar wyjedzie z kraju. Nie mam dokumentu potwierdzającego dowiezienie towaru na miejsce. Czy może być to dokument zbiorczy np. z miesiąca?
 7. Podatnik, KPiR, metoda "kasowa", refakturuje najemcom zużycie wody w kolejnym miesiącu po miesiącu otrzymania faktury. Jako datę sprzedaży wykazuje datę wystawienia faktury. Czy sprzedaż nie powinna być w tym samym miesiącu, co zakup?
 8. Jak powinny zostać zaksięgowane faktury korekty dotyczące lat ubiegłych od 2014 do 2021 (korekty zwiększające koszty, wartość błędów lat ubiegłych istotna)?
 9. Podatnik VAT, JDG, w styczniu 2023 r. wystawiono dwie faktury korygujące zmniejszające przychody z X i XI 2022 r. Ustalono z kontrahentem, że VAT korygujemy w styczniu, ale co z podatkiem dochodowym? Cofamy się (PIT jeszcze nie złożony), czy na bieżąco w styczniu?
 10. Firma opodatkowana CIT estońskim. Faktura za wizytę lekarską pracownika u ortopedy. Pracownik uległ wcześniej wypadkowi w pracy. Pracodawca nie wystawia skierowania na badania kontrolne, ale opłaca lekarza pracownikowi. Czy taki wydatek należy opodatkować CIT estońskim?
 11. VAT – podatnik jest zarejestrowany do VAT-OSS. Czy w JPK należy wykazywać te transakcje z oznaczeniem WSTO EE? (zmiany 2023)?
 12. Podatnik polski. zarejestrowany VAT UE. sprzedaje towar podatnikowi niemieckiemu (też VAT UE), wystawia fakturę sprzedaży 0%, towar jest dostarczony do jakiegoś miejsca przy granicy z Niemcami, gdzie podatnik niemiecki odbiera go (tak jest taniej) – czy ten przystanek w dostawie przerywa WDT?
 13. VAT – spółka zarejestrowana do VAT OSS oraz do VAT w Niemczech. Sprzedaż z Niemiec do Niemiec wykazywana jest w deklaracji niemieckiej. Czy VAT naliczony wykazuje się w polskiej deklaracji?
 14. Czy można odliczyć darowiznę w kosztach oraz w zeznaniu rocznym? (darowizna na rzecz Ukrainy)?
 15. Czy należy korygować VAT w sytuacji, gdy podatnik czynny VAT włącza pod koniec roku do działalności najem zwolniony od VAT, gdy udział tego najmu nie będzie stanowił więcej ni 1% sprzedaży ogółem. Koszty, które są ewentualnie do korekty, to obsługa księgowa, nie ma innych kosztów.
 16. W kontekście wcześniejszego pytania o korektę VAT, czy powinnam wystąpić  w takim razie w roku 2023 o ustalenie współczynnika korekty przez Naczelnika US? Pierwsza sprzedaż wystąpiła w październiku  2022 r. i tak jak podałam, sprzedaż zwolniona stanowiła do końca 2022 r. 1% sprzedaży ogółem.
 17. Pracownik w delegacji (powyżej 1 dnia), podczas rozliczenia delegacji otrzymaliśmy jedynie informację, iż „nie korzystał z noclegu na koszt firmy”. Brak możliwości powrotu do miejsca zamieszkania na nocleg. Czy w takim przypadku automatycznie należy naliczyć ryczałt za nocleg?
 18. Faktura sprzedaży za najem. Data wystawienia styczeń 2023, data sprzedaży luty 2023 – kiedy przychód w CIT?
 19. Czy odsetki od kredytu na zakup lokalu mieszalnego na potrzeby działalności nadal są KUP czy "wyleciały" z kosztów razem z amortyzacją?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: