Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (15.03.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 15.03.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:

 1. Zakup linii montażowej z Niemiec – czy rozliczamy WNT? VAT należny w części ogólnej WNT, a VAT naliczony wykazujemy w części dot. zakupu środków trwałych?
 2. Czy w przypadku leasingu operacyjnego, obliczając, czy mieszczę się w limicie 150 tys. zł, postępuję następująco? Na umowie mam wartość samochodu 180 tys. zł netto – czy patrząc na wartość do limitu od kwoty 180 tys. zł netto, odejmuję wykup i przyjmuję wartość samochodu 80 tys. zł? A zatem mieszczę się w limicie?
 3. Sp. z o.o. na CIT estońskim od 2022 roku. Otrzymałam (w 2023) fakturę z 2020 roku oraz z 2021 roku, które nie były kosztem tamtych lat. Co zrobić teraz z taką fakturą? Czy opodatkować CIT estońskim?
 4. Dostaliśmy notę obciążeniową za monit windykacyjny z Energa-Obrót SA. Czy to jest koszt podatkowy?
 5. Czy wypłata z zysku spółki jawnej wspólnika może być na konto JDG wspólnika, czy musi być na konto prywatne, skoro podatek płaci z JDG?
 6. Firma w latach 2016-2019 odniosła stratę podatkową. W latach od 2020 do 2022 strata została rozliczona. Jak długo trzeba przechowywać księgi  rachunkowe? Słyszałam, że po osiągnięciu straty nawet 10  lat.
 7. Zakup towarów handlowych w Anglii, wystawiona do tego faktura ze stawką 0% VAT. DHL oclił i wystawił do tego fakturę. Mamy całą dokumentację celną od DHL. Jak wygląda technicznie takie zdarzenie? Chodzi mi o JPK_VAT.
 8. Witam. Jakie są obowiązki podatkowe przy śmierci podatnika prowadzącego JDG?
 9. Czy wspólnicy spółki cywilnej, w której samochody są w leasingu operacyjnym, wykorzystując te samochody  na cele prywatne, powinni wykazać przychód w PIT z tego tytułu?
 10. Firma działająca od 2000 r. jest vatowcem. Od stycznia tego roku ma dodatkowo najem prywatny. Czy proporcję ustalamy od stycznia br. czy na koniec 2023 r.?
 11. Parterowy budynek wynosi 230,70 m2 (5 mieszkań i biuro zajmujące 78,78 m2) – czy możemy biuro amortyzować? Podstawowa działalność spółki to administrowanie wspólnot i wynajem własnych mieszkań.
 12. Firma wystawiła drugiej firmie fakturę za najem nieruchomości na cele mieszkaniowe ze stawką 23% VAT. Druga firma będzie wynajmować nieruchomość też na cele mieszkaniowej osobom fizycznym. Czy stawka VAT za czynsz najmu jest ok? Czy nie powinno być zwolnienie? W umowie jest najem tylko na cele mieszkalne.
 13. Za jaki okres składa się roczne sprawozdanie finansowe do KRS spółki, która w ciągu roku przechodzi w stan likwidacji?
 14. Jeżeli podatnik ma samochód do celów mieszanych, to czy od wszystkich kosztów związanych z tym samochodem (netto +1/2 VAT) bierze 50% i z tego wpłaca CIT estoński miesięcznie w wysokości 10%? Koszty typu leasing, paliwo, naprawy. Czy trzeba dodatkowo gdzieś coś zgłaszać?
 15. Jaka stawka podatku VAT wystąpi przy refakturze usługi konferencji zorganizowanej w Niemczech? Faktura wystawiona przez podatnika niemieckiego z podatkiem VAT 19% dla podatnika z Polski, który część kosztów rozlicza z innym podatnikiem z Polski.
 16. Czy hipotetyczne odsetki z tytułu zysku przekazanego na kapitał zapasowy uwzględnia się w kosztach z zysków kapitałowych, czy pozostałych kosztach?
 17. Umowa zlecenie za luty 2023 r. wypłacona 28.02.2023 r., ZUS-y pracodawcy przekazane 1.03.2023. Czy ZUS w KUP w marcu 2023 r. a wynagrodzenie w lutym 2023 ? Czy ZUS można dać w KUP do lutego 2023 r.?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: