Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (24.05.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 24.05.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:

 1. Czy analogicznie jak w podatku liniowym zwrot składki zdrowotnej u ryczałtowców będzie powodował powstanie przychodu? Odliczamy 50% składki od przychodów. Jeśli tak, to według jakiej stawki?
 2. Zwrot składki zdrowotnej za 2022 rok, opodatkowanie podatkiem liniowym. Zapłacono składkę zdrowotną w kwocie 20 tys. zł, 8700 zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. Czy zwrot 7 tys. zł stanowi przychód?
 3. Faktura wystawiona 18 maja przez firmę z Rumunii za najem pracownika za okres 04/2023, a więc mamy import usług, data zakupu usługi: 30/04, kurs z dnia 28/04 (bo 30/04 to niedziela) i obowiązek podatkowy: 04/2023, bo to nie towar, żeby obowiązek podatkowy powstawał 15/05 wg kursu 14/05 – czy dobrze myślę?
 4. Usługi transportowe, sp. k., komplementariusz niezatrudniony w spółce. Służbowo wyjeżdża na kilka dni za granicę (wycieczki). Czy można rozliczać diety i ryczałty za noclegi, rozpisując delegację?
 5. Sprzedaż towarów przez sklep internetowy. Towar wysyłany z Czech prosto do klienta w Polsce, aby skrócić drogę towaru. Wystawiamy fakturę tu w Polsce z 23% VAT. Czy prawidłowo? Sprzedaż jest dokonywana zarówno dla osób fizycznych, jak i firm. Magazyn w Czechach nie jest nasz, lecz firmy, która jest naszym głównym dostawcą i od nich my dostajemy później fakturę WNT za zakup towarów, które oni bezpośrednio z zamówienia sklepu internetowego przesyłają do klienta polskiego.
 6. Naprawa samochodu osobowego w warsztacie Opla w Czechach, na fakturze jest ich podatek VAT 21% – czy potraktować to jako odwrotne obciążenie (do kwoty brutto)? Odliczenie VAT 50%, należny 10%?
 7. Skonto VAT (art. 108d ustawy o VAT) – co oznacza zapłata zobowiązania z rachunku VAT? Czy jeżeli dokonam płatności przed terminem z rachunku głównego, to takie skonto się nie należy? Czy skonto stanowi przychód do opodatkowania u podatnika CIT i PIT?
 8. Czy aby uniknąć zakupu kasy (limit 200 tys. zł, usługi budowlane), za usługi od osób fizycznych należy przyjmować płatności przelewem? Czy to należy robić od pierwszej takiej usługi, czy od tej, która miałaby przekroczyć ten limit?
 9. Program komputerowy o wartości 9800 zł, zamortyzowany jednorazowo, następnie dokupiony tzw. upgrade za cenę 3.200 netto – jak postąpić w kontekście amortyzacji?
 10. Wystawiono fakturę w dniu 27.04.2023 r. dla klienta z Węgier. Faktura została zapłacona 19 maja. Towar nie wyjechał z magazynu. Wyjedzie w maju lub w czerwcu. W deklaracji za jaki miesiąc wykazać WDT?
 11. Czy spotkanie „integracyjne” na kolacji / obiedzie (np. wigilia) właściciela z pracownikiem w JDG w przypadku, gdy ta firma zatrudnia tylko jednego pracownika, jest KUP ? Jak taką sytuację udokumentować ? Czy wystarczy tylko faktura z restauracji z opisem sytuacji?
 12. W przypadku gdy w 2023 r. zysk za 2022 r. został przekazany na kapitał zapasowy, to w latach 2023, 2024 i 2025 można dokonać ujęcia w KUP przekazanej kwoty do limitu 200 tys.? Czy jednak jednorazowo ujmuje się w KUP kwotę tylko w 2023 r.? Spółka z góry wie, że pozostawia te środki na ponad 3 lata, nie mając celów inwestycyjnych, tylko po to, aby uzyskać korzyść w postaci KUP – czy może mieć zarzucone, że nie powinna ująć w koszty tej kwoty?
 13. Czy kupując komputer z załącznika nr 15 ustawy, płatność musi być dokonana poprzez MPP, jeżeli kwota jest poniżej 15 tys. zł, czy możne zapłacić gotówką?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 17 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 19 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: