Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (21.06.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 21.06.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:

 1. Czy wydatki delegacyjne z tytułu wynajęcia samochodu, paliwa, opłaty parkingowej lub podobnych kosztów poniesionych z użyciem własnego samochodu można zaliczyć do KUP? Jeżeli tak, czy należy to ująć poprzez rozliczenie delegacyjne, czy mogą być faktury tam, gdzie jest możliwe ich wystawienie?
 2. Jaki kurs powinien być zastosowany przy korekcie WDT (zwrot) – kurs z dnia poprzedzającego wystawienie korekty, czy kurs z faktury pierwotnej?
 3. Usługa wykonania projektu opakowania (online) przez zwolnionego podatnika VAT UE dla innego nabywcy również UE-Niemcy, stawka powinna być ZW czy NP + odwrotne obciążenie?
 4. Spółka na estońskim CIT dostała nagrodę pieniężną 20.000 zł za udział w konkursie. Podmiot nie potrącił podatku 10%, twierdząc, że przepis ten dotyczy jedynie osób fizycznych. Czy w związku z tym, że spółka jest na E-CIT, przychód z nagrody należy wykazać jako ukryty zysk i opodatkować?
 5. Czy testerzy oprogramowania (PKWiU 62.02.30.0) utracili możliwość rozliczania się 8,5% stawką ryczałtu? Pojawiają się w tym roku interpretacje, w których fiskus twierdzi, że do usług opodatkowanych 12-proc. stawką ryczałtu zalicza się także czynności towarzyszące tworzeniu oprogramowania.
 6. Faktura sprzedaży – eksport z ubiegłego roku, nie było potwierdzenia IE599, więc wykazana w ubiegłym roku jako sprzedaż krajowa. W 06/23 uzyskałam potwierdzenie IE599 w drodze decyzji UC, więc wykazuję na bieżąco w JPK za 06/23 eksport ze stawką 0% i koryguję sprzedaż krajową o VAT naliczony w ubiegłym roku. Proszę o potwierdzenie.
 7. Usługa programowania wykonana w Polsce, ale dla firmy z Niemiec (strony zgłoszone do VAT UE) – czy stawka 0%, czy 23%?
 8. Sp. z o.o. wykonała usługę budowlaną w 2021 r. W 04.2023r. otrzymała fakturę duplikat od podwykonawcy. Faktura została zapłacona w 05.2023 r. Czy korekta CIT 2021 + CIT/WZ oraz koszt podatkowy CIT w 2023 (zapłata 05.2023)?
 9. Czy wszystkie koszty typu rower (5000 zł), czajnik (200 zł) i mikrofalówka (1500 zł), które są o wartości mniejszej niż 10 tysięcy złotych, a okres używania przewidywany dłużej niż 12 miesięcy, należy wpisywać do ewidencji środków trwałych?
 10. Pracodawca zwrócił za opłaconą przez pracownika fakturę, która została wystawiona i opłacona w euro. Zwrot był dokonany w złotówkach po kursie uzgodnionym z pracownikiem (nie był to kurs NBP). Czy różnice kursowe w tej sytuacji są różnicami podatkowymi ,czy nie stanową kosztu uzyskania przychodu?
 11. Fundacja prowadził wyłącznie działalność nieodpłatną pożytku publicznego, nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT, brak VAT UE, zakupiła program antywirusowy Avast od NILTASOFT LIMITED. Jakie ciążą na fundacji obowiązki w zakresie podatku VAT i podatku u źródła?
 12. E-doręczenia: od kiedy wchodzą nowe przepisy dla spółek z o.o.?
 13. Usługa konferencyjna – czy odliczę VAT, jeśli w zamówieniu był m.in. hotel?
 14. Faktura zaliczkowa do Szwajcarii na sprzedaż towarów handlowych wystawiona w 01.2023 r. ze stawką 0%. Faktura końcowa ze stawką 0% + wywóz towarów 08.2023. Czy w międzyczasie trzeba korygować stawkę VAT do faktury zaliczkowej?
 15. Sprzedaż rowerów i części rowerowych – czy sprzedawca musi być vatowcem?
 16. Od 01.07.2023 r. należy raportować schematy podatkowe. Czy jeżeli spółka nie złożyła MDR-1 do zawartej umowy z końca 2019 r. ale jego realizacja (wypłata środków i KUP) nastąpiła w marcu 2021 r., składa czynny żal, czy jednak wyplata w 03/2021 teoretycznie zawiesiła ten obowiązek?
 17. Czy koszty najmu lokalu mieszkalnego w celu prowadzenia w nim działalności gospodarczej są kosztem podatkowym?
 18. Dentysta zwolniony z VAT chciałby dokonywać wybielania zębów, które podobno już nie podlega zwolnieniu. Czy to wybielanie może korzystać ze zwolnienia do 200 tys. zł, czy jednak należy zarejestrować się do VAT od pierwszej transakcji i składać JPK?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 17 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 19 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: