Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (05.07.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 05.07.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:

 1. Czy koszty dotyczące zawodów sportowych – koszulki, wpisowe uczestników można zaliczyć do KUP? Co z VAT?
 2. Czy przy zwrocie importowanego wcześniej z USA towaru, opłacone cło (nie występowaliśmy do UC o zwrot cła) będzie KUP czy NKUP?
 3. Jaka stawkę VAT należy zastosować do robót remontowych w budynku prywatnego przedszkola?
 4. Ulga termomodernizacyjna – jak rozumieć „przedsięwzięcie termomodernizacyjne”? Chodzi o limit 3 lata – czy można uznać, że panele fotowoltaiczne to osobne przedsięwzięcie, a pompa ciepła w tym samym budynku też osobne i na każde jest limit 3 lata zakończenia inwestycji?
 5. Czy zwrot kosztów podróży służbowej do wysokości limitów zgodnie z Rozporządzeniem MPiPS dla Prezesa Zarządu pełniącego swoje funkcje na podstawie powołania jest przychodem podatkowym i jednocześnie podstawą do wyliczenia składki zdrowotnej ? Wątpliwości wynikają z tego, że ZUS ma inne zdanie.
 6. Czy przy organizacji zawodów sportowych (rowerowych) w terenie: 1. wpisowe na zawody może być w stawce 8% VAT? 2. można odliczać VAT od faktur na wodę, kawę, owoce, batony energetyczne przeznaczone dla uczestników?
 7. Paragony z NIP do 450 zł – czy możliwe, że zostaną wycofane z przepisów od 2025 r.?
 8. CIT: Faktura kosztowa w euro (netto 100; VAT 23). Netto płacimy z wyciągu euro a VAT płacimy w PLN MPP. Czy powstaną tutaj niepodatkowe różnice kursowe od zapłaty podatku VAT? Czy do różnic kursowych mamy traktować zapłatę jako całość?
 9. Zwrot reklamacyjny do Polski towaru wysłanego w ramach eksportu. Zgłoszono import towarów na podstawie proformy wystawionej przez kontrahenta spoza UE. Czy spółka polska ma wykazać import towarów?  Czy spółka polska ma wystawić fakturę korygującą eksport? (reklamacja uznana)?
 10. Czy VAT od faktury niemieckiej zapłacony na terenie Niemiec jest kosztem podatkowym w Polsce? Czy uzyskaną refundację VAT przyjąć jako przychód?
 11. Zakupy przed rozpoczęcie JDG – czy można? Jeśli tak, to czy faktury kosztowe mogą być na adres zamieszkania właściciela JDG? Najem lokalu i założenie JDG od sierpnia 2023 r.
 12. Podatnik w czerwcu 2023 r. przekroczył kwotę ulgi do kasy fiskalnej i od 1 lipca 2023 r. zawiesił działalność. Co z obowiązkiem zakupu kasy, jeżeli działalność nie zostanie odwieszona co najmniej do końca roku?
 13. Firma transportowa (KPiR) otrzymała fakturę zbiorczą w euro z dnia 31.05.2023 r. za tankowanie paliwa na terenie Niemiec. Jaki kurs przeliczenia przyjąć? Kurs z dnia poprzedzającego wystawienie faktury zbiorczej, czy kurs z dnia poprzedzającego poszczególne tankowania do baku?
 14. Czy doradztwo pod PKD 70.22 (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania) powoduje, że podatnik stanie się vatowcem od pierwszej usługi?
 15. Firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) wykonuje usługę budowlaną na nieruchomości na terenie Włoch. Wystawia fakturę za usługę dla polskiej sp. z o.o. Jaki VAT na fakturze sprzedaży i gdzie rozliczyć VAT?
 16. Od kontrahenta z Chin otrzymujemy commercial invoice na przedpłatę i odprawę celną. Czy mogę księgować ten dokument, czy muszę otrzymać invoice?
 17. Kiedy umowę najmu samochodu osobowego traktować jak leasing? Limit minimum dwóch lat?
 18. Spółka na CIT estoński, czynny podatnik VAT (też UE), ma fakturę z naliczonym 19% VAT za bilet wstępu na targi w Niemczech. Pracownik zapłacił kartą służbową. Czy ująć to jako NP do VAT bez naliczenia i odliczenia? I czy VAT podlega opodatkowaniu CIT estońskim? Spółka nie będzie wnioskować o zwrot VAT z Niemiec.
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: