Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (12.07.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 12.07.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:

 1. Nie wysyłałam VAT-UE za kwiecień i maj 2023 r. Czy czynny żal ma sens?
 2. Spółka z o.o. spłaciła pożyczkę udzieloną w 2016 r. innej sp. z o.o., ale spłaciła tylko należność główną, bez należnych odsetek. Jak długo może zwlekać z zapłatą odsetek?
 3. Zakup towaru z Wielkiej Brytanii, odprawa celna w Niemczech – przedstawiciel podatkowy. W naszym JPK rozpoznaję nabycie UE (NIP DE przedstawiciela podatkowego, wycena kurs faktury z dnia poprzedzającego). Czy jeszcze jakoś oznaczam dodatkowo w JPK tę transakcję?
 4. WDT dokonane w 2022 roku, teraz kontrahent (ogólnoświatowa korporacja) prosi, aby zmienić NIP na jego inny europejski oddział (z DE na FR). Czy to w ogóle możliwe? Jeśli tak, to jakim dokumentem?
 5. JDG z VAT – zawieszenie działalności od 01.02.2023 r. Czy po 6 miesiącach podatnik zostaje automatycznie wykreślony z rejestru VAT? Jeśli będzie chciał wznowić działalność od 01.01.2024 r., czy musi się na nowo zgłaszać?
 6. Jakie konsekwencje na gruncie ustawy o VAT i PDOF rodzi wycofanie na potrzeby prywatne nieruchomości z działalności małżeńskiej spółki cywilnej i późniejszy jej wynajem dla tej spółki cywilnej?
 7. JDG – wykup samochodu z leasingu prywatnie, faktura nie ujęta w VAT ani KPIR. Czy sprzedaż po 6 miesiącach będzie zwolniona z PDOF i bez VAT?
 8. Podatnik VAT zwolniony dokonał importu usług w UE (Facebook) na niewielką kwotę. Czy powinien zarejestrować się do VAT-UE? Z jaką datą, skoro już zakup został dokonany?
 9. Usługa informatyczna świadczona zdalnie dla podatnika DE. Czy wykazuję w Polsce jako odwrotne obciążenie i stawka np. oraz na VAT-UE świadczenie usług poza Polską?
 10. Czy kwota udzielonej pożyczki małżonkowi udziałowca od spółki na CIT estońskim jest ukrytym zyskiem? Małżonek nie ma udziałów w spółce.
 11. Otrzymaliśmy decyzję w związku z niezgodnym z przepisami wyłączeniem gruntów rolnych 50 tys. zł razy 2, czyli 100 tys. zł (co wynika z ustawy o ochronie gruntów rolnych). Czy poprawne będzie uznać 50 tys. zł jako KUP, a 50 tys. zł jako NKUP jako kara?
 12. Usługa budowlana wykonana w okresie od 12 kwietnia do 31 maja br., faktura wystawiona 1 czerwca br. Kiedy ująć fakturę do podatku dochodowego i do VAT?
 13. Czy faktura z kancelarii prawnej za usługę w zakresie przekształcenia spółki cywilnej w z o.o. podlega pod schematy podatkowe?
 14. Nieodpłatna pożyczka od wspólnika dla spółki kapitałowej na okres 3 lat. Kiedy rozpoznać przychód z nieodpłatnego świadczenia? W momencie spłaty kapitału? Jeśli spłata będzie jednorazowa za 3 lata, to rozpoznawać przychód na koniec każdego roku proporcjonalnie?
 15. Należyta staranność – jak mogę się zabezpieczyć i sprawdzić kontrahenta. Kontrahent dostarczył do biura faktury, co do których mam obawy – kwoty nie za duże, lecz płatne gotówką, ale wiem, że Wólka Kosowska była na tapecie Kontrolerów Skarbowych (firmy słupy), a z tego zagłębia mam te faktury.
 16. Firma zapłaciła w 2022 r. 32 tys. zł składki zdrowotnej. Z rozliczenia rocznego wyszło 28 tys. zł, czyli 4 tys. zł ma do zwrotu. W koszty zaliczyła 8700 zł. Czy w takiej sytuacji zwrot składki należy potraktować jako przychód?
 17. Faktura od kontrahenta z Chin z datą 16.01.2023 r., otrzymana 16.02.2023 r. i pod tą datą zaksięgowana, odprawa celna w kwietniu 2023 r. Jaki kurs waluty dla CIT?
 18. Czy prowizja za udzielenie możliwości wzięcia kredytu (został przyznany limit w rachunku) powinna być rozliczona jednorazowo czy w czasie na 27 miesięcy?
 19. Osoba fizyczna będącą też w spółkach osobowych i z o.o. wynajmuje prywatnie mieszkanie przez Booking. Dochodówka to ryczałt, a co z VAT? VAT UE? Booking to Holandia. Jako osoba fizyczna – jakie ma obowiązki rejestracji, rozliczenia miesięcznego i roczne?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: