Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (13.09.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 13.09.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

 1. Przedsiębiorca oprócz wody zapewnia swoim pracownikom słodkie napoje gazowane. Czy wydatki na te napoje stanowią kup i mogę odliczyć VAT?
 2. Czy opłata frachtowa to WNT, czy import usług?
 3. Czy paragon za taxi w momencie, kiedy zakup tej usługi ma związek z wykonywaną w jednostce działalnością, można odliczyć w koszty? Czytałam różne artykuły i w większości odpowiedź brzmi nie, ale zdarzają się również takie, które wskazują, że to możliwa opcja.
 4. Czy od posiłków typu fast-food, pierogi, etc. dla pracowników budowlanych, zakupionych na wynos i dostarczonych na miejsce prowadzenia prac budowlanych, można odliczyć VAT? Dowód zakupu uwzględnia opakowania.
 5. Podatnik otrzymał fakturę z Wielkiej Brytanii dotyczącą kary za złamanie przepisów. Czy wykazując import usług, mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego?
 6. Czy PCC od zakupu gruntu doliczyć do wartości początkowej gruntu, czy jest to koszt pośredni w dacie poniesienia?
 7. Czy można odliczyć VAT od usługi cateringowej?
 8. Czy pojedyncze lekcje nauki angielskiego finansowane przez pracodawcę w szkole językowej można uznać w KUP dla księgowej, jeżeli obecnie nie ma bezpośredniej potrzeby korzystania z języka, natomiast może być w przyszłości?
 9. Czy w każdym przypadku przy WNT  samochodu ciężarowego lub osobowego, jeżeli został zarejestrowany w Polsce, składamy VAT-23?
 10. Czy przedsiębiorca może wrzucić w koszty pakiet medyczny za osobę współpracującą, która jest zatrudniona w JDG na umowę o pracę?
 11. Ulga sponsoringowa – czy jeżeli pracodawca pokrył całość za studia podyplomowe i było w połowie w KUP w zeszłym roku i w tym w drugiej połowie z dniem zakończenia nauki, to czy można w zeznaniu rocznym za 2023 skorzystać w całości z ulgi, czy powinno być proporcjonalnie w 2022 i 2023?
 12. Spółka CIT Estoński – koszty eksploatacji auta służbowego. Czy może być rozbieżność: do CIT 100%, natomiast do VAT 50%? Prowadzona jest „kilometrówka”, ale podjęto decyzję, aby nie składać VAT-26.
 13. Kto (który podmiot) składa JPK po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o.o. – np. wpis do KRS 01-10-2023, a deklarację JPK  za IX składamy do 25-10-2023. Czy koszty z faktury otrzymanej po dacie wpisu a wystawionej przed przekształceniem księgujemy w spółce cywilnej?
 14. Wyprowadzenie lokalu użytkowego jeszcze niezamortyzowanego w spółce cywilnej do majątku prywatnego wspólników – jakie skutki w PIT i VAT?
 15. Dostarczanie faktur drogą elektroniczną wymaga zgody kontrahenta. Przepisy nie precyzują jednak formy tej akceptacji. Oznacza to, że możemy sporządzić pisemne oświadczenie, przesłać wiadomość mailową albo wyrazić ustną zgodę – czy zgoda ustna wystarczy?
 16. Wspólnik udzielił pożyczki sp. z o.o. Pożyczka została zwrócona z odsetkami. Czy odsetki będą KUP?
 17. Czy wspólnik sp. z o.o. może wynająć spółce prywatny samochód i rozliczać dochód z najmu ryczałtem? Czy spółka może płacić za najem wspólnikowi gotówką – powyżej limitu 15 tys. zł?
 18. JDG na podatku liniowym. Mąż jest osobą współpracującą i od niego odprowadza się składki społeczne i zdrowotną. Czy składkę zdrowotną męża można wliczać do limitu 10200 zł i zaliczyć w  koszty, czy tylko zdrowotna właściciela jest liczona do limitu?
 19. Czy obojętne jest, czy używa się „revers charge”, czy „Podatnikiem podatku VAT jest nabywca”?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: