Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (24.10.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 24.10.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

 1. Czy ulgę na złe długi można odliczyć po 120 dniach, gdy zapomniano odliczyć w terminie 90 dni?
 2. Spółka przegrała sprawę sądową z ubezpieczycielem swoich należności. Czy należność ta może być kosztem podatkowym?
 3. Spółka z o.o. z udziałem 50% niemieckiej spółki GmbH, zmarł członek zarządu tej niemieckiej spółki, a w jego miejsce do niemieckiej spółki weszli synowie – udziałowcy 3 niemieckich spółek. Na co powinnam zwrócić uwagę w naszej polskiej spółce w tym przypadku?
 4. Ryczałtowiec we wrześniu zawiesił działalność, a w październiku okazało się, że ostatnio wystawiona faktura za usługi wykonane w sierpniu była zaniżona. Czy może w październiku wystawić do faktury sierpniowej korektę? Rozumiem, że podatkowo rozliczenie wracam do sierpnia?
 5. Estoński CIT, mamy leasing operacyjny jako finansowy. Czy amortyzacja dotychczas jako NKUP ma być teraz od tych samochodów wykazana jako wydatek niezwiązany z działalnością i opodatkowana co miesiąc ryczałtem?
 6. W przypadku korekty podatku naliczonego od nabycia środków trwałych powstaje koszt lub przychód. W którym miesiącu powinno się wykazać przychód lub odliczyć koszt – w miesiącu, za który wysyłamy JPK, czy w miesiącu, w którym wysyłany jest JPK?
 7. Zakup samochodu elektrycznego – czy dofinansowanie do tego samochodu stanowi przychód działalności?
 8. Żona w ramach JDG świadczy usługi mężowi – czy w JPK zaznaczamy TP?
 9. Dywidenda rzeczowa – VAT. Sp. z o.o. nabyła w 2014 r. mieszkanie od osoby fizycznej (bez VAT). Teraz chce przekazać je w dywidendzie rzeczowej. Czy wykazywać takie przekazanie nieodpłatne w JPK ze stawką „zw”, czy bez JPK?
 10. Czy jeśli firma z USA ma NIP zaczynający się od UE, to w JPK w jakim wierszu ją wykazuję?
 11. Czy VAT od faktury kosztowej zaliczkowej można odliczać w trzech kolejno następujących po sobie miesiącach, czy tylko w miesiącu wystawienia?
 12. Zakupiono element koparki (łyżka). Wiem, że jeśli koparka stanowiłaby środek trwały, to byłoby to podniesienie wartości tego ŚT. A co jeśli nie mam tej koparki w ewidencji? (koparka leasingowana). Jak potraktować ten zakup – od razu w koszty? Wartość tego elementu to 20 tys. zł.
 13. Czy koszty organizacji konferencji i gadżetów z logo ze ściśle określonymi dostawcami, na której to konferencji prezentowaliśmy plany produkcyjne, omawialiśmy rozwiązywanie problemów, była prezentacja działów z firmy – można uznać za KUP?
 14. Eksport towarów. Wpłata w 08.2023 zaliczki. Faktura i sprzedaż wystawiona w październiku. Czy można nie wystawiać faktury zaliczkowej w sierpniu (zaliczka opiewa na dużo faktur wysyłanych w różnym czasie) i wtedy dokument wewnętrzny do VAT? Jaki kurs do przychodu?
 15. Niezapłacona należność kosztem podatkowym – czy tylko wtedy, gdy mamy dokumenty z art. 16?
 16. Osoby B2B na ryczałcie wygrały konkurs i otrzymały nagrody rzeczową i pieniężną. Jak mają rozliczyć podatek od nagrody?
 17. Zgodnie z art. 7 ust. 5 pkt b) PDOPrU podatnik może obniżyć jednorazowo dochód „w jednym z najbliższych” (nie jest napisane, że tylko w pierwszym roku rozliczenia tej straty). Dlaczego nie można w 2 lub 3 r., gdy wysokość dochodu wcześniej na to nie pozwalała?
 18. Darowizna na Zespół Szkół Publicznych (Liceum plus technikum) – czy można odliczyć darowiznę komputerów stacjonarnych z Art. 18 ust. 1 pkt 8 lub z art.18 ust. 1 pkt 1?
 19. ZAW-FA – kogo spółka z o.o. ma wpisać w polu osoby uprawnionej? Czy może to być pracownik? Czy powinien być ktoś z KRS?
 20. Zakup ok. 100 zł z konta. Brak faktury/jakiegokolwiek dokumentu. Wcześniej na koniec roku było spisywane w NKUP. Teraz opodatkowanie estońskim CIT. Czy taki wydatek podlega pod ukryty zysk i trzeba odprowadzać od tego podatek co miesiąc?
 21. Sprzedaż WDT. Wydanie towaru 29.09, faktura wystawiona 12.10. Jaki kurs należy zastosować do przeliczenia faktury (VAT/CIT) i kiedy do deklaracji?
 22. Spółka opodatkowana estońskim CIT. Faktura za paliwa/opłaty leasingowe. Czy ukryty zysk liczymy od 50% wartości brutto, czy netto?
 23. CIT – faktura za usługę parkingową w trakcie delegacji pracownika. Czy błędny adres nabywcy (nazwa i NIP są ok) pozwala na zaliczenie do KUP takiego wydatku? Brak jest możliwości poprawy danych. Wydatek został opłacony służbową kartą płatniczą.
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 17 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 19 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: