Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (06.12.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 06.12.2023 r.
Czas trwania: 0,5 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

Z niezależnych od nas przyczyn technicznych nagranie nie obejmuje całego szkolenia, za co przepraszamy.

 1. Jestem podatnikiem czynnym VAT UE, kupuję maszynę od holenderskiego podatnika VAT UE – jak rozliczyć w VAT tę transakcję?
 2. Jaka kwota została przewidziana na szkła kontaktowe i co ile przysługuje wg kodeksu pracy?
 3. Wrócę do tej zdrowotnej – jeżeli mamy ten zwrot potraktować jako przychód, to czy mamy go podzielić (%) wg stawek ryczałtowych w PIT-28 za 2023 r.?
 4. Czy ZUS ma prawo kwestionować odliczenie składki zdrowotnej dla liniowca w zeznaniu rocznym za 2022 r. w ramach limitu zamiast zaliczenia w koszty uzyskania przychodu – na podstawie komunikatu Ministra Zdrowia z 26.07.2022 r.? Sprawa z listopada 2023 r. – kontrola rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.
 5. Wystawiłem fakturę w listopadzie, natomiast zakończenie dostawy jest w grudniu. Czy tak może być oraz kiedy mam to opodatkować? Towarem sprzedaży jest samochód osobowy.
 6. Czy z faktury za okulary korekcyjne do komputera dla pracownika można odliczyć VAT i dać w KUP? Pracownik wziął fakturę na firmę.
 7. Nasza firma sprzedaje innej firmie polskiej, towar jest z Włoch, Włosi wystawili na nas fakturę. Kontrahenta, któremu teraz sprzedajemy, zafakturowali w 10/2023, a w 11/2023 skorygowali te faktury na drodze porozumienia i wystawili faktury na nas. Jak postąpić?
 8. Od stycznia 2024 r. ma wejść minimalny podatek dochodowy – kto go ma płacić i jak go obliczyć? Np. w spółce z o.o., w której jednym przychodem są odsetki od pożyczki?
 9. Najem prywatny przez pośrednika Booking. Kwoty z usług przelewa Booking, potrącając swoje prowizje i opłaty, czyli wpłaty na konto są niższe niż faktyczny przychód z najmu. Co będzie podstawą opodatkowania? Wartość wg przelewów czy wg przychodów z wykonanych usług najmu.
 10. Składka zdrowotna – przedsiębiorca w listopadzie zamknął działalność na ryczałcie. Składkę zdrowotną płacił na podstawie przychodu z 2022 r. Z rozliczenia rocznego wyjdzie zwrot. Pytanie, czy ten zwrot w maju 2024 r. spowoduje przymus zrobienia korekty PIT-28 za 2023?
 11. Pobór prowizji od płatności przez pośrednika w płatności w UE, przed wystawieniem faktury od pośrednika (za kilka prowizji w danym miesiącu) pośrednik potrąca prowizje w trakcie miesiąca – czy import usług w dacie pobrania prowizji, czy jednak obowiązek powstanie z końcem miesiąca (faktura zbiorcza)?
 12. Czy otrzymana zaliczka za usługi prawne jest przychodem dla ryczałtowca w dacie wpływu zaliczki na konto, czy dopiero w momencie wykonania usługi?
 13. Przedsiębiorca KPiR dokonał przedpłaty za towar do kontrahenta z państwa afrykańskiego. Niestety ani towaru, ani pieniędzy. Kontrahent tłumaczy się, że towar został zatrzymany w urzędzie celnym. Myślimy, że to po prostu oszustwo. Czy wpłacone pieniądze możemy zaliczyć w koszty uzyskania przychodu?
 14. Spółka polska nabyła usługę paletowania i odprawy towaru w Sosnowcu od podmiotu zagranicznego. Czy będzie to import usług?
 15. Dokonano eksportu towarów do Turcji. Spółka polska chce zrefakturować dodatkową opłatę magazynowania towaru w Turcji na swojego kontrahenta w Turcji. Czy będzie to eksport usług z odwrotnym obciążeniem?
 16. Czynny podatnik VAT w EU. Faktura za opłatę (usługa) od Amazon z NIP LU. Czynność dot. oddziału polskiego i jest z 23% VAT. Amazon jest zarejestrowany w Polsce i mają NIP PL. Nie poprawię faktury. Czy traktować to jako import usług, czy jako krajową usługę?
 17. Podatnik (JDG+VAT) kupuje od producenta dom jednorodzinny <300m2: 100k + 23% VAT, buduje/odsprzedaje konsumentowi za 105k + 8% VAT, czyli zysk tylko od kwoty netto – czy taka kalkulacja jest dopuszczalna?
 18. Czy kosze prezentowe świąteczne z alkoholem wg listy kontrahentów obdarowanych (na 130 zł netto) mogę ująć jako koszty brutto bez odliczenia i naliczenia VAT jako wydatki niepodlegające CIT estoński, bazując na interpretacji z 31.01.2023 r. (0114-KDIP2-2.4010.231.2022.1.AP)?
 19. Kontrahent z USA sprzedaje nam usługę marketingową, posiada NIP z przedrostkiem UE – czy w deklaracji VAT-JPK wykazuję to w pozycji 29 i 30, czy stosuje się do nich art. 28b ustawy VAT?
 20. Faktura zakupu za roczną subskrypcję. Data wystawienia 24.11.2023 r. Data sprzedaży 23.11.2024 r. Faktura zapłacona w całości w grudniu, czyli w grudniu można odliczyć VAT – jaka data sprzedaży w JPK? Data zapłaty czy data sprzedaży z faktury?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: