Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (12.01.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 12.01.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

 1. Z jaką datą powstaje obowiązek podatkowy w VAT za energię z depozytu prosumenckiego?
 2. Kupujemy licencje z Norwegii na programy, które instalujemy w naszych produktach, które odsprzedajemy dalej. Nie mamy możliwości dostępu, zmian w tych oprogramowaniach, nie użytkujemy ich sami. Czy w takim przypadku wystąpi tu podatek u źródła od zakupu tych licencji?
 3. Czy nic się nie zmieniło w kwestii płatności podzielonej? Czy dotyczy transakcji powyżej 15 tys. zł i za usługi /towary z załącznika?
 4. Pracownik z okazji kolacji świątecznej zaparkował pod restauracją swoim prywatnym samochodem (opłata parkingowa za samochód, który nie jest z tytułu żadnej umowy najmu/leasingu związany ze spółką), opłacił kwitek i „podrzucił” spółce paragon – czy potrzebna jest kilometrówka do rozliczenia tego wydatku?
 5. Sprzedaż towaru dla osoby fizycznej, nabito na kasę, wystawiono fakturę do paragonu. Nastąpił zwrot towaru, czyli trzeba zrobić ewidencję zwrotów do kasy fiskalnej, ale czy z racji wystawienia faktury dla osoby fizycznej trzeba teraz mimo braku żądania wystawić i tak fakturę korygująca, czy sama ewidencja wystarczy?
 6. Moja sprzedaż. Refaktura za energię (okres XI-XII 2023) Data wystawienia i sprzedaży styczeń 2024. VAT do stycznia? CIT do grudnia?
 7. Ubezpieczenie zdrowotne pracowników – czy w części finansowanej przez pracownika należy wykazywać w JPK VAT sprzedaż ze stawką ZW?
 8. Faktur za Facebooka wystawiona 04.01.2024, wtedy też opłacona, okres usługi: 24.12.2023-02.01.2024 – czy wykazujemy import usług w styczniu?
 9. Spotkanie integracyjne firmy, faktura z pozycją za usługę gastronomiczną – 23% i 8% VAT. Nie ma rozbicia na napoje bez- i alkoholowe. Napoje były wydawane jako tzw. „open bar”, czyli można było wypić zarówno herbatę/kawę/wodę, jak i alkohol. Czy zatem całość tzw. „open bar” jest NKUP, skoro nie da się wydzielić konkretnych napoi?
 10. Jak ująć w VAT i CIT import towaru z Chin, gdy faktura jest w 12.2023, a ZCN i dostawa w 01.2024?
 11. Na fakturze za energię (Tauron) jest pozycja „depozyt prosumencki w rozliczanym okresie”. Kwota depozytu pomniejsza zobowiązanie za zużytą energię. Firma ma fotowoltaikę i umowę net-billing. Czy należy na  depozyt wystawić fakturę do Taurona i wykazać VAT należny? Czy ma to być tylko wewnętrzna faktura wykazująca VAT należny?
 12. Jak ująć w KH fakturę z grudnia 2023 za odsetki od kredytu za 2023 rok, a zapłacone w styczniu? Kredytu udzielił podmiot powiązany (z UE).
 13. Czy oświadczenie emitenta oraz płatników podatku u źródła dotyczy tylko transakcji pow. 2 mln zł? Czy każdy pobierający podatek u źródła składa oświadczenie?
 14. Podatnik organizuje wesela, komunie, bal karnawałowy, itp. często z zapewnieniem posiłków oraz kawy, herbaty, napoi, w tym alkoholowych. Czy na fakturze/paragonie fiskalnym można ująć stawkę 8% VAT jako usługa kompleksowa – gastronomiczna i 23% VAT na napoje?
 15. Korekta przychodu in minus (błąd), cofam się do 02/23, przez co zawyżona jest składka zdrowotna u liniowca w KUP. Skoryguję deklaracje ZUS. Czy w KPiR składkę zdrowotną ująć w 02/23 w kwocie zapłaty (zawyżonej), czy składkę zdrowotną obniżoną po korekcie?
 16. Czy cena opakowania jednorazowego wg nowych przepisów w 2024 może w usłudze gastronomicznej być doliczona do produktu, który sprzedajemy? Czy powinna być oznaczona na paragonie/fakturze w osobnej pozycji?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: