Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (09.02.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 09.02.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

 1. Wykup z leasingu, faktura z NIP na JDG. Po wykupie auto nie będzie wykorzystywane w JDG. Czy można nie odliczyć VAT i nie wprowadzać na ŚT, tylko zacząć wykorzystywać prywatnie, mimo że faktura jest z NIP? Czy sprzedaż/darowizna w późniejszym okresie spowoduje obowiązek zapłaty PIT i VAT z JDG? Czy US nie zakwestionuje tego, że z faktury powinno się odliczyć VAT, bo to jest prawo, a obowiązkiem jest naliczenie VAT od ceny rynkowej przy sprzedaży/darowiźnie?
 2. Czy bonifikata prądowa (124 zł) w lokalu mieszkalnym wykorzystywanym w JDG stanowi przychód?
 3. Sprzedaż samochodu osobowego przez JST. Nie był odliczony VAT od zakupu, od kosztów eksploatacji nie był odliczany VAT. Czy możliwe jest zastosowanie zwolnienia od VAT zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT?
 4. Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży terenów leśnych, dla których zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania dopuszczona została zabudowa związana z gospodarką leśną oraz innymi obiektami budowlanymi?
 5. Remont tarasu przy bloku mieszkalnym – stawka VAT 8 czy 23%?
 6. Czy faktura od podatnika unijnego z Czech za przegląd samochodu (wykonywanego w Czechach) może być z VAT 0%? Nie ma na niej adnotacji „odwrotne obciążenie”. Czy naliczam i odliczam VAT i traktuję to jako import usług?
 7. Spółka z o.o. jednorazowo sprzedała towar handlowy osobie fizycznej za kwotę 40 tys. zł. Nie było wcześniej kasy fiskalnej. Czy od razu ww. sprzedaż trzeba było ewidencjonować na kasie fiskalnej, czy zafiskalizować kasę dopiero po upływie 2 miesięcy po miesiącu tej transakcji?
 8. Małżonkowie są właścicielami mieszkania. Mąż wykorzystuje połowę mieszkania w JDG. Faktury za media wystawiane są na męża lub żonę, lub obydwoje. Czy mąż może zaliczyć w koszty podatkowe firmy – pół wartości faktury netto za media?
 9. Czy można odliczyć od dochodu w rozliczeniu rocznym PIT-36L składki zdrowotne zapłacone z tytułu umowy zlecenie bądź umowy o prace?
 10. Spisaliśmy należność w KUP w 2023 roku (postanowienie komornika). Co w sytuacji, gdy za 3 lata ponowimy postępowanie egzekucyjne i otrzymamy pieniądze?
 11. WHT – faktura za usługę reklamową z Litwy. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zwalnia z pobierania WHT przy posiadaniu certyfikatu rezydenta. Czy wystarczy sam certyfikat rezydencji, czy powinniśmy posiadać jeszcze jakieś dokumenty od kontrahenta (dla zachowania należytej staranności)?
 12. Jaka stawka ryczałtu i VAT przy usłudze spawalniczej przy budowaniu budynku lub nowej budowli?
 13. Robimy korektę JPK VAT dla WNT, import usług (należny/naliczony) pod koniec 3 m-ca od JPK, w którym powstał obowiązek podatkowy. Czy po zmianach SLIM VAT możemy taką korektę zrobić na początku 4. miesiąca bez konsekwencji? Czy okres 3 miesięcy ma jeszcze znaczenie?
 14. Otrzymałam od klienta fakturę z 10.2023 (koszty), klient zapłacił ją dopiero w 01/2024, bo zapomniał o niej. Czy będzie ta faktura kosztem 2023 roku, czy można rozliczyć ją w dacie zapłaty? A może poprosić o duplikat faktury i wtedy na bieżąco ująć w kosztach?
 15. Pożyczka na uzupełnienie środków obrotowych udzielona sp. z o.o. przez inną sp. z o.o. kilka lat temu. Spłacona w 06/2023, odsetki płacone teraz 02/2024. Czy  musi być wystawiona faktura VAT, czy wystarczy nota obciążeniowa?
 16. ChatGPT – czy będzie podatek u źródła?
 17. CIT: Mamy nierozliczone rozrachunki z pośrednikiem Zalando, faktury korekty, do których nie ma przelewu, oraz nadpłaty do całkiem innych zamówień. Czy możemy to skompensować i różnicę ująć w NKUP? Czy należy odrębnie to traktować?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: