Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (21.02.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 21.02.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

 1. Korekta roczna proporcji – było 50%, jest 59%, wartość różnicy 94,51 zł, czy muszę to wykazać w JPK?
 2. W trakcie roku (sierpień 2023) zawiązała się nowa spółka z o.o., która w umowie zawiązania spółki określiła, iż jej rok I kończy się 30.09.2023. W jakim terminie zawiadomić US, iż chcę, aby rok podatkowy I kończył się 31.12.2024?
 3. Podatnik, który przestał być w 2024 r. czynnym podatnikiem VAT, otrzymał w styczniu 2024 r. fakturę korygującą in minus za zwrot towarów, które były zakupione jeszcze w 2023 r. Jak rozliczyć taką fakturę?
 4. Dostaliśmy odszkodowanie z ubezpieczenia za uszkodzony materiał w transporcie. Materiał zezłomowaliśmy i daliśmy w koszty w 2023 r. Częściowo dostaliśmy odszkodowanie od przewoźnika w 2023 r., a w 2024 r. z ubezpieczenia dostaliśmy resztę. Czy będzie to przychód tego roku, czy jeszcze powinniśmy wykazać w 2023 r.?
 5. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych, główny cel to testowanie aplikacji i udostępnienie ładowarek klientom, dodatkowo spółka posiada samochód elektryczny (cele mieszane), który również będzie czasem ładowany na tej stacji. Czy można rozliczyć w 100% (VAT i CIT)?
 6. Sprzedaż towaru, nabywcą jest firma z Irlandii, faktura wystawiona na 23% VAT, a wysyłka na adres w Polsce. Czy to WNT?
 7. Czy należy rozliczyć notę uznaniową od spółki matki z UE z tytułu korekty TP in plus dot. transakcji zakupu towarów na: towary sprzedane i pozostające na magazynie proporcjonalnie? Czy taka nota powinna wejść od razu w przychody w całości?
 8. Import usług kurierskich, faktura wystawiona przez firmę czeską 01.02.2024, data usługi 31.01.2024. Do VAT import usług 01/2024, a KUP 01/2024 czy 02/2024?
 9. Sprzedaż linii produkcyjnej wraz z montażem (przed polski podmiot) dla kontrahenta z Estonii – jaka stawka VAT – 23%? W jaki sposób podmiot z Estonii może odzyskać ten VAT?
 10. Kancelaria prawna otrzymała na konto od klienta depozyt pieniężny na regulowanie opłat związanych ze zleceniem zgodnie z umową (opłaty sądowe, skarbowe). Czy ta kwota otrzymana jest neutralna pod kątem podatku VAT i dochodowego?
 11. Uzyskaliśmy od zagranicznego banku (Belgia) informację o poborze podatku u źródła za granica za 2023 r. Czy i jak taką kwotę pomniejszyć od dochodu w CIT? Jak to wycenić i ująć w deklaracji?
 12. Podatnik, który wykonuje usługi budowlane i korzysta ze zwolnienia od VAT (limit 200 tys. zł), chce rozszerzyć usługi o usługi spawania składania oraz montażu ogrodzeń. Czy będzie obowiązek zgłoszenia od razu do VAT?
 13. Faktura korygująca otrzymana w lutym dotyczy mylnie wpisanej stawki VAT – było 23%, a powinno być 0% (usługa transportu międzynarodowego) – faktura z XII 2023 r. Czy korektę ujmuję w II 2024 r.?
 14. Jak traktować koszty taxi na spotkania biznesowe? Czy aby były KUP, musi być opis, jakiego spotkania dotyczy, czy wystarczy zaznaczyć, że spotkanie biznesowe np. z klientem?
 15. Czy podlega opodatkowaniu PIT kwota umorzonego kredytu CHF na podstawie ugody podpisanej z bankiem? Mieszkanie zostało kupione w 2005 roku i zamieszkiwane przez kredytobiorcę w latach 2012-2020.
 16. Czy usługi pośrednictwa w sprzedaży i wypłacana kontrahentowi z tego tytułu prowizja podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła?
 17. Zaliczka uproszczona – czy wpłata stałej zaliczki po 20 lutego wyklucza z tej formy płatności?
 18. Jaka jest data obowiązku podatkowego VAT dla eksportu usługi finansowej  w UE (faktura za odsetki od pożyczki). Czy i gdzie wykazujemy tę transakcję w JPK_VAT i/lub VAT-UE?
 19. Sprzedajemy towar klientowi. Część z dostawy została zagubiona przez firmę kurierską. Czy tu można/trzeba skorygować fakturę klientowi o ilość zagubioną? Czy mamy prawo do obniżenia podatku CIT i VAT? Czy powinniśmy traktować to w ten sposób, że dostawa była w momencie przekazania paczki kurierowi?
 20. Czy jeżeli pracownik prowadzi JDG i ma u mnie umowę o pracę, to powinnam w PIT-11 wykazać nr NIP zamiast PESEL, czy powinnam skorygować PIT-11 z czynnym żalem?
 21. W jednoosobowej sp. z o.o. zarząd jest dwuosobowy (100% wspólnik + inna osoba jako prezes). Każdy z zarządu może reprezentować spółkę samodzielnie. Czy uchwała dot. powołania pełnomocnika ds. zawierania umów z członkami zarządu powinna być zawarta u notariusza ?
 22. Czy wysyłając korektę IFT-1 do urzędu należy złożyć czynny żal . W błędnym wierszu wykazałam kwotę zwolnienia. Zamiast D9 wykazałam w wierszu D10 – nie ma to żadnego wpływu na podatek.
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: