Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (10.04.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 10.04.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

Wynajmujemy budynek dla działalności opodatkowanej. Właściciel wykonał prace budowlane (przebudowa bramy wjazdowej) i nas obciążył. Czy takie wydatki mogą być kosztem, czy jest to inwestycja w obcym ŚT? Jeżeli tak – jaka grupa KŚT?

 1. Leasing operacyjny samochodu osobowego – czy limit 150 000 zł liczymy dla wartości z umowy brutto, czy wyliczamy netto + 50% VAT?
 2. Jeżeli podatnik korzysta z kasy fiskalnej, to czy może jednocześnie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z poz. 37? Czy można część obrotu fiskalizować, a w przypadku części osób fizycznych, którym świadczymy usługi na podstawie umowy, i obrotu bezgotówkowego wystawiać faktury bez fiskalizacji?
 3. Sprzedajemy towar spółce polskiej (towar nie przekracza granicy). Natomiast ta spółka sprzedaje te towary dalej do różnych krajów i my już w to nie ingerujemy, ale wiemy o tym. Chciałam się upewnić, że takie operacje na pewno są już poza nami i nie ma tu żadnej transakcji łańcuchowej.
 4. Osoba prowadzi działalność od kilku lat, jest VATowcem. W ubiegłym roku zawiesiła działalność na 4 miesiące. Nie przekroczyła przychodu 200 tys. zł. Jak liczyć okres 12 miesięcy, gdyby chciała wyrejestrować się z VAT?
 5. W ramach umowy B2B samochód osobowy jest przekazany kontrahentowi. Jak ustalić przychód z nieodpłatnych świadczeń w przypadku wykorzystania samochodu do celów prywatnych?
 6. Wypłata dywidendy dla udziałowca z Danii powyżej 2 mln PLN – czy należy pobrać WHT? Od jakiej kwoty? Czy do zwolnienia wystarczy certyfikat rezydencji?
 7. Stowarzyszenie przyjmuje darowizny od firm i wystawia faktury VAT np. usługa marketingowa, udział w targach. Czy takie faktury mogą korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4? W statucie jest wpis o działalności kulturalnej i oświatowej.
 8. Sprzedano towary spółce córce – czy może za nie zapłacić spółka matka? Rozumiem, że tak, gdy jest jakaś umowa trójstronna, bo inaczej takie rozliczenie nie wchodzi w grę?
 9. Podatnik (JDG) ma reklamę na Facebooku od grudnia. Firma irlandzka wystawia fakturę ze stawką 0%, ale podatnik nie jest czynny UE – co z tym zrobić?
 10. Czy prowizja za zakup towarów z Chin powinna zwiększać wartość towarów? Powinna być importem usług w rozumieniu VAT? Jako rodzaj na fakturze w tym wypadku powinna być usługa czy towar (o ile zwiększa jego wartość)?
 11. Czy transakcje towarowe z Azerbejdżanem są objęte jakimiś sankcjami? Na co zwrócić uwagę od strony księgowej?
 12. Podatnik dokonał korekty UZD – VAT należny. Dłużnik wpłacił część zaległości, ale sprawa sądowa jest w toku. Czy każda wpłata dłużnika powoduje obowiązek korekty VAT należnego przez podatnika, wyliczając VAT od otrzymanej wpłaty? Czy należy czekać na zakończenie sprawy sądowej i całość wpłaty?
 13. Faktura za zakup motywu graficznego za pośrednictwem spółki w Australii – opisane jako zwykła licencja. VAT numer kontrahenta ma przedrostek EU. Jak do tego podejść? Przy jednej z faktur jako autorka motywu widnieje pani z Bangladeszu – czy od niej trzeba mieć certyfikat?
 14. WHT z Norwegią – czy dla usług z tytułu świadczeń: badania rynku, zarządzania i kontroli wystarczy certyfikat rezydencji i analizę beneficjenta ostatecznego dla zwolnienia?
 15. Posiłki i woda butelkowana podczas delegacji – firma chce zwrócić całą kwotę, jak to traktować dla CIT/PIT? Czy odliczyć w diecie np. obiad? Co z nadwyżką kwoty – czy jest to przychód pracownika?
 16. Leasing operacyjny samochodu osobowego powyżej 150 tys. zł na cele mieszane – odliczamy 50% VAT z rat leasingowych. Czy przy dodatkowych opłatach naliczanych przez leasingodawcę, np. manipulacyjna dot. ubezpieczeń, opłata za pozyskanie dokumentów, opłata dot. rejestracji, mamy prawo odliczyć 100% czy 50% VAT? Co z KUP w zakresie tych dodatkowych opłat?
 17. Import usług – licencja na oprogramowanie na okres 01.01.2024 - 31.12.2024. Faktura 04.04.2024 r., zapłata 08.04.2024 r. – kiedy i według jakiego kursu wykazać import usług (01/24 czy 04/24)?
 18. Chcemy obciążyć dostawcę za spóźnione zamówienie różnicą między zamówieniem u niego a u kontrahenta, który nam awaryjnie dostarczył towar. Czy wystarczy nota, czy powinna być faktura?
 19. Banki wypłacają przedsiębiorcom pieniądze tytułem nagrody w ramach oferty specjalnej na start, przy warunku terminowego uregulowania zobowiązań ZUS z rachunku bankowego. Czy traktować to jako przychód? Jak to opodatkować?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: