Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (17.04.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 17.04.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

 1. Leasing operacyjny (cele mieszane) – czy CIT estoński obliczamy od 50% wartości brutto całej faktury? Nie dzielimy na część kapitałową i odsetkową i nie opodatkowujemy tylko 50% części odsetkowej? Samochód nie jest wprowadzony na środki trwałe i nie jest amortyzowany, leasing był przed wejściem do CIT estoński.
 2. Wracając do pytania o przekazanie środków z zaliczki na opłatę wstępną między salonem a leasingodawcą – jeżeli jest powyżej 15 tys. zł, a nie została zapłacona (bo była przekazana) na rachunek z białej listy, czy chroni to nabywcę, czy jest to NKUP, czy można odliczyć VAT?
 3. Spółka na CIT estońskim – pracownik płacił kartą służbową i brał faktury, ale zagubiły się w drodze do siedziby spółki. Co z wydatkami? Czy powinny być ujęte do opodatkowania ryczałtem i jako co? Czy wg oświadczenia pracownika można tego uniknąć?
 4. Proszę o informację dotyczącą najnowszego wyroku Trybunału Europejskiego: pracujemy z firmami z UE w modelu dropshipingu, a więc dostawa towaru następuje do klienta detalicznego naszego klienta WDT. Wysyłka w zależności od uzgodnień jest realizowana przez firmę kurierem DPD na naszej etykiecie. 2. opcja – etykieta przesyłana jest przez klienta WDT, dostajemy od klienta oświadczenie potwierdzające wywóz swoim środkiem transportu wraz z trackingiem. Czy jest to wystarczające do stosowania stawki 0%?
 5. VAT z tytułu nietransakcyjnego WNT samochodu (zakup z USA, odprawa w Holandii, nietransakcyjne przemieszczenie do Polski). Podstawą do obliczenia jest kwota zakupu z faktury powiększona o akcyzę. Termin do 29 marca 2024 r., opłacone w terminie. Klient w późniejszym terminie dopłacił kwotę akcyzy. Co w tej sytuacji? Dopłacić resztę kwoty VAT z odsetkami? Czy są jeszcze jakieś konsekwencje?
 6. Zakup noclegu przez podmiot w Polsce (nocleg w Niemczech), sprzedaż przez pośrednika polskiego (faktura VAT marża). Jaka ma być stawka VAT w przypadku refaktury do podmiotu z Polski?
 7. Leasing operacyjny na firmę, faktury nie były ujmowane w KUP. Czy można zacząć księgować na bieżąco, pomijając wcześniejszy okres?
 8. Amortyzacja środka trwałego darowanego przez męża – czy może żona ująć w KUP w swojej firmie?
 9. Dostawa towaru w marcu otrzymaliśmy tylko duplikat, data wystawienia duplikatu: 21.03.2024, data wystawienia faktury: 14.03.2024. Jaka data wystawienia do JPK?
 10. Spółka kupiła mieszkanie w celach inwestycyjnych. Wszystkie koszty dotyczące zakupu mieszkania np. PCC, koszty remontu zawieszam na koncie Towary, a więc przy sprzedaży będą one tworzyć koszt mieszkania. Czy opłaty eksploatacyjne dotyczące tego mieszkania, czyli czynsz, prąd mogę wrzucić w bieżące koszty? Druga kwestia to VAT – zarówno zakup, jak i sprzedaż mieszkania będą ze stawką „zw”, a więc np. od kosztów remontu nie odliczam VAT-u. Natomiast czy od prądu mogę odliczyć VAT?
 11. Przedsiębiorca nie ma faktury zakupu laptopa – czy można ując koszt naprawy w KPiR tego laptopa?
 12. Zaliczka na auto do umowy leasingu wpłacona do salonu samochodowego a później rozliczenie tej zaliczki z opłatą wstępną z firmy leasingowej (inny podmiot). Na zaliczkę otrzymałam fakturę korygującą, ale wpłacone środki rozliczyli sobie z firmą leasingową. Czy muszę zrobić kompensatę do tych rozrachunków?
 13. Jak traktować rentę rodzinną dziecka w rozliczeniu PIT za 2023 r. (rozliczenie jako rodzic samotnie wychowujący dziecko)?
 14. Pracownikowi z uwagi na miejsce pracy nie przysługuje dieta (nie jest w delegacji), ale kupił sobie wyżywienie (za zgodą szefa) w trakcje wyjazdu służbowego. Czy powinien mieć ujęty przychód z tego tytułu na liście płac? Co będzie kosztem – faktura za wyżywienie na firmę, czy wydatek ujęty na liście płac?
 15. Czy od usługi z Niemiec (zakup pakietu transmisji danych – umożliwia przesłanie 100 pomiarów za pośrednictwem maila – usługa elektroniczna) należy pobrać podatek u źródła?
 16. Osoba fizyczna (podatnik zwolniony do 200 tys. zł) z majątku prywatnego wynajmuje krótkoterminowo od ponad 2 lat mieszkanie (VAT nie był odliczony przy zakupie). Czy sprzedaż będzie też zwolniona? Co z kasą fiskalną – korzysta ze zwolnienia z tytułu płatności przelewem, czy sprzedaż dla osoby fizyczną trzeba nabić na kasę fiskalną?
 17. Faktura od kontrahenta z Niemiec: 1. pozycja – zakup gazu kalibracyjnego, 2. pozycja – dzierżawa butli dotyczącej tego gazu na rok. Jak to rozliczyć ? Czy jako towar łącznie, czy oddzielnie nabycie towaru i import usługi?
 18. Sprzedaż usług za granicę z VAT „np”, na fakturze jest zapis reverse charge. Czy to reverse charge należy w JPK_FA wykazać w polu P_18 (odwrotne obciążenie), czy to pole dotyczy jednak m.in. złomu?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: