Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (15.05.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 15.05.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

 1. Podatnik wykonuje remont warsztatu w obcym środku trwałym, w wyniku niedogadania się z właścicielem opuszcza to miejsce, co z KUP i VAT?
 2. Faktura za usługę subskrypcji wystawiona w 20.04.2024 za okres 20.04.2024-19.05.2024 - czy podatkowo koszt w kwietniu, czy podzielić koszt na 2 miesiące?
 3. Czy dzień dywidendy musi być ustalony? Czy może być bardzo odległy?
 4. Czy są jakieś sankcje dla spółki za niewypłacenie dywidendy wszystkim udziałowcom w tym samym terminie? Stan konta nie pozwala zrobić tego w jednym czasie.
 5. Fakturowanie sprzedaży 30 dni przed dostawą – jak to ugryźć technicznie, nie mamy jeszcze towaru na stanie, nie znamy kwoty co do grosza, ale mamy nabywcę (stały klient). Jaki tytuł sprzedaży? Czy potem tylko wystawić WZ?
 6. Firma (zgłoszona do VAT-OSS) sprzedaje okna z montażem dla indywidualnego klienta do Niemiec. Jakie dokumenty będą wystarczające do udokumentowania przewozu własnym środkiem transportu okien do klienta?
 7. Czy limit zwolnienia od podatku VAT zostanie podniesiony w 2025?
 8. Mam problem z fakturami marketingowymi, które są wystawiane w firmie handlowej najczęściej za obrót – kiedy rozliczyć VAT i ująć do podatku dochodowego taką fakturę, jeżeli jest wystawiona np. w marcu, ale dotyczy obrotu z I kwartału?
 9. Jeżeli opłata za gospodarowanie odpadami z Niemiec za rok 2024 jest zapłacona w marcu 2024 r. a wystawiona w lutym 2024 r., kiedy powstanie obowiązek podatkowy do VAT?
 10. Czy sprzedaż słuchawek bezprzewodowych na platformie Amazon (sprzedaż wysyłkowa na odległość) do klienta detalicznego z Polski, powinna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej? Platforma Amazon standardowo wystawia faktury sprzedażowe dla każdego klienta.
 11. Opłata roczna za gospodarowanie odpadami z niemieckiej firmy za rok 2023 wystawiona 2.04.2024 r. – kiedy import usług, kiedy koszt pod względem CIT?
 12. Spółka cywilna – 2 wspólników (córka i ojciec) ma być likwidowana. Działalność ma być prowadzona tylko przez córkę. Czy spółka cywilna może sprzedać towary handlowe do nowej firmy córki? Czy córka będzie mogła odliczyć VAT i uznać KUP z faktury zakupu?
 13. Środek trwały jest własnością spółki cywilnej. Czy spółka może go sprzedać na fakturę jednemu wspólnikowi w przypadku likwidacji spółki cywilnej?
 14. Czy w przypadku transakcji do firmy GmbH należy ją wykazywać w VAT-UE?
 15. Czy opłata roczna 2024 r. od niemieckiej firmy za „Wprowadzenie na rynek niemiecki opakowań oraz gospodarowanie odpadami” podlega pod podatek WHT i lepiej uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej?
 16. Pracownik z własnych środków zapłacił 200 zł za mycie auta służbowego (100% VAT = 37,40 zł) i pobrał fakturę na firmę z formą płatności: gotówka. Miał zgodę na wydatek 123 zł i tyle firma mu oddała. Czy firma ma prawo do odliczenia całości podatku VAT?
 17. Wycofano nieruchomość z działalności do majątku prywatnego w celu wynajmu w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. Jakie skutki w podatku VAT rodziłaby późniejsza sprzedaż tej nieruchomości z majątku prywatnego?
 18. Usługi najmu/dzierżawy, w umowie ustalone kwartalne okresy rozliczeniowe, faktura za II kwartał wystawiona w kwietniu, zapłacona w maju – kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT i CIT?
 19. Otrzymaliśmy fakturę zbiorczą do zakupu towaru handlowego. Część towaru została dostarczona w 04/24 a część w 05/24. Czy można odliczyć VAT z jednej faktury w 04/24 i 05/24, dzieląc odpowiednio kwoty?
 20. Samochód wykupiony z leasingu i niewprowadzony do firmy – czy można darować żonie, z którą nie ma się rozdzielności majątkowej?
 21. Kaucja zwrotna za najem lokalu firmowego – czy musi być wystawiona faktura?
 22. Jak wykazać sprzedaż do firmy GmbH, która nie jest w VAT VIES i nie będzie mieć potwierdzeń wywozu?
 23. JDG zamknięta z datą 29.02.2024 r., ostatnia fiskalizacja w dniu 29.02.2024 r. Na raporcie pojawiła się data 01.03.2024 r. US poinformowany telefonicznie – zignorował to. Poinformować o problemie na piśmie czy zostawić?
 24. Czy zapłata podatku VAT spółki z o.o. z prywatnego konta jednego ze wspólników jest skuteczna?
 25. Ubezpieczenie członków zarządu na umowie o pracę jest NKUP, art. 16 ust 1 pkt 59, spółka nalicza nieodpłatne świadczenia, od których nalicza tylko ZUS i PIT, które płaci pracownik (członek zarządu) – czy składki ZUS od nieodpłatnego świadczenia, które finansuje pracodawca, są KUP?
 26. Z firmy Klarna (z siedzibą w Szwecji) otrzymaliśmy budżet na marketing. Budżet wykorzystaliśmy na kampanie marketingowe płatności Klarną w Polsce. Z jaką stawką mamy  wystawić fakturę do Klarny? Stawka „np” i odwrotne obciążenie?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: