Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (18.06.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 18.06.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

 1. Handlowiec spółki kupił dla siebie i dwóch handlowców z innych spółek będących potencjalnymi klientami bilety na mecz, poszli na ten mecz razem i może będzie z tego dalsza współpraca – co począć z tą fakturą?
 2. Czy jak robimy spotkanie dla osób z firmy oraz ich szefów z grupy (integracja/wyniki firmy), czy np. koszt wynajmu rowerów elektrycznych jest KUP?
 3. Usługa noclegowa handlowca w spółce z o.o., na fakturze widnieje też usługa gastronomiczna (mała kwota), nie jest to delegacja, bo wyjazd w obszarze pracy tegoż handlowca – jak podejść do nieznacznej kwoty za jedzenie na fakturze?
 4. Czy niezłożone do KRS online sprawozdanie finansowe z 2019 r. można teraz złożyć? Jakie są konsekwencje?
 5. Czy od faktury za przewozu osób/pracowników na imprezę integracyjną można odliczyć VAT?
 6. Program zdrowotny w firmie, finansowanie udziału w zawodach, koszulki, dofinansowanie do wypraw rowerowych – co z VAT i CIT? Czy jak mamy też program motywacyjny (dofinansowanie wyjścia do escape room itp.), dla CIT nie ma problemu z KUP?
 7. Działalność zawieszona w styczniu 2023 r. (opodatkowanie liniowe). W działalności pozostał grunt (na ŚT), który ma zostać sprzedany. Czy można odwiesić działalność np. na 1 miesiąc i zmienić formę opodatkowania na ryczał, a następnie sprzedać grunt na ryczałcie ze stawką 10%?
 8. Czy jest możliwe odliczenie VAT od gadżetów reklamowych (przekazanie pracownikom lub na zewnątrz) - koszulki, notesy itp. z logo? Czy należy naliczyć VAT należny?
 9. Polka mieszka i pracuje w Anglii na umowie o pracę. Przebywa przez większość roku w Anglii, gdzie wynajmuje mieszkanie i wychowuje dziecko. W Polsce ma rachunek bankowy i meldunek, ale nie mieszka tu już 4 lata.  Czy ma obowiązek zapłacenia podatku i złożenia PIT-36 w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą?
 10. Faktura za domenę za okres 01.06.2024 – 31.05.2025 (nie jest to faktura zaliczkowa). Kiedy możemy odliczyć VAT z tej faktury? Czy jeśli zapłacimy ją w czerwcu, to możemy odliczyć VAT w tym miesiącu?
 11. Sprzedaż skutera po 3 latach użytkowania (środek trwały) – czy można skorygować VAT na pozostałe lata (50% odliczenia)? Skuter netto ok. 14600 zł, wartość środka trwałego ok. 16300 zł. Jak liczyć 15000 zł środka trwałego?
 12. Czy zakup licencji zdjęć od podmiotu z Irlandii (bank zdjęć) wykorzystanych w celach reklamowych podlega pod podatek u źródła?
 13. Osoba fizyczna jest wspólnikiem s.c., opodatkowana liniowo. Zakłada jednoosobową działalność gospodarczą, która będzie prowadzona na rzecz byłego pracodawcy, co powoduje obowiązek opodatkowania skalą. Po jakim czasie może wrócić do podatku liniowego?
 14. Czy jeżeli zakupimy do firmy grill na sezon wakacyjny, to może być ten zakup zakwestionowany w KUP?
 15. Czy uchwałę wspólników można podpisać profilem zaufanym albo w sposób mieszany? Jeden wspólnik jest w Polsce, drugi we Włoszech i nie ma ich jak zgrać. Zgromadzenia są stacjonarnie. Czu musi być online? Jak to ugryźć? Czy można podpisać uchwały profilem zaufanym i mieć te uchwały tylko w formie plików pdf?
 16. Firma zakupi spływ kajakiem dla pracowników na umowę o pracę (integracja). Czy będzie to koszt podatkowy? Czy można odliczyć VAT?
 17. Czy faktura za raty leasingu operacyjnego samochodu osobowego (wartości środka powyżej 15 tys. zł), który kończy się wykupem auta, należy obowiązkowo płacić w MPP? A jeżeli jest zwykła umowa na najem długoterminowy takiego auta bez wykupu za koniec, czy też jest obowiązkowy MPP do faktury co miesiąc?
 18. Wystawiamy fakturę do Amazon z NIP w Niemczech (jest w VIES). Towar wysyłamy w ramach sprzedaży hurtowej do Amazon do magazynu Amazon we Francji. Czy mamy WDT z Amazon w Niemczech. Czy Amazon ma WNT we Francji?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: