Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT, CIT i PIT (01.02.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 01.02.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na  pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:
 1. Firma dostała MDR od firmy leasingowej dotyczący zakupu samochodu firmowego. Czy musi ze swojej strony raportować MDR?
 2. Osoba prowadząca działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii sprzedała nam prawa autorskie do utworu i wystawiła fakturę. Otrzymaliśmy certyfikat rezydencji podatkowej i nie pobieraliśmy podatku u źródła. Czy powinniśmy wystawić IFT-1R?
 3. W roku 2022 księgowano faktury WNT z błędnym NIP kontrahenta. Jak w tej chwili zrobić korekty JPK i VAT UE, skoro system nie pozwala mi usunąć ani zmienić kontrahenta w tych fakturach, bo są powiązane z fakturami sprzedaży i wyciągami?
 4. Faktura za usługę transportu wystawiona przez JDG, rachunek bankowym wskazany na fakturze to rachunek osobisty właściciela. Nie ma go na białej liście – co w takiej sytuacji?
 5. Płatnik w wyniku pomyłki przez cały rok stosował podatnikowi podwyższone KUP dla osoby dojeżdżającej, pomimo, że nie otrzymał od podatnika oświadczenia. W poz. 30 PIT-11 należy wpisać faktycznie zastosowane KUP (nawet błędnie)? Który krzyżyk w polu 28 zaznaczyć w wyżej opisanym przypadku?
 6. Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest współwłaścicielem budynku w 1/2 części, którą wynajmuje osobom fizycznym oraz firmie. Budynek ten nie jest środkiem trwałym w jego działalności. Czy tutaj obowiązuje podatek od przychodów z budynków?
 7. Jakie konsekwencje grożą prezesowi, który nie podejmie decyzji o odpisie aktualizacyjnym na wątpliwe należności (pożyczono pieniądze spółkom powiązanym, ale wizja spłaty jest mglista). Decyzje o odpisie podjąć ma prezes, który nie brał udziału w udzielaniu pożyczek.
 8. Rozliczenie wspólne małżonków z ulgą 4+ (PT-36). Jedno z małżonków zarabia powyżej 120 tys. zł, drugie 0 zł. Czy obojgu przysługuje zwolnienie do 85 528 zł przychodu, czy tylko temu zarabiającemu?
 9. Umowa serwisowa z odbiorcami naszych usług zawiera przeglądy określonych urządzeń, skrócony czas reakcji na awarie, doradztwo w zakresie doboru części itd. Czy prawidłowe będzie wystawienie faktury za rok z góry, płatność w różnych terminach (14, 30, 60 dni)? Płatność ma być jedna, w ciągu tych 14, 30, 60 dni od wystawienia faktury. Za awarie fakturujemy osobno według czasu pracy serwisanta. Kiedy powstanie obowiązek w VAT?
 10. Koło Łowieckie – stowarzyszenie, przychody ok 85 tys. zł, 30 myśliwych – jaki jest limit, aby nie podlegać pod pełną księgowość?
 11. Lokal usługowy zakupiony od dewelopera w 2012 roku, odliczono VAT od zakupu. Czy sprzedaż tego lokalu w 2023 roku może być zwolniona od VAT i bez korekty VAT?
 12. Faktura sprzedażowa w PLN a zaplata w EUR – czy różnice kursowe będą niepodatkowe? Faktura sprzedażowa w USD a zaplata w EUR – czy różnice kursowe będą podatkowe?
 13. Faktura z 2022 r., korekta w 2023 – rabat – kiedy do CIT i jaki kurs?
 14. CIT 2022: Złożone tylko jedno pełnomocnictwo PPS-1 do wysłanych trzech ZAW-NR w roku 2022. Czy złożone ZAW-NR mogą zostać zakwestionowane przez US? Czy do każdego ZAW-NR powinno być za każdym razem wystawiane nowe PPS-1? (pracownik ten sam, płatności na różne konta)
 15. Nasz kontrahent 31.12.2022 r. zamknął działalność. Do 31.12.2022 r. kontrahent był czynnym podatnikiem i miał zgłoszone konto bankowe na białej liście. Ostatnia faktura za usługę na kwotę powyżej 15 tys. zł wpłynęła 15-01-2023. Fakturę opłaciliśmy 26-01-2023 r. na niezgłoszone konto. Czy musimy wysyłać ZAW-NR?
 16. Czy opłaty za raty leasingowe, jeżeli w roku przekroczy 15 tys. zł, muszą być w MPP?
 17. Na fakturze NIP niemiecki, towar wysłany kurierem z Wielkiej Brytanii. Przesyłka była częścią przesyłki skonsolidowanej, odprawianej poza Agencją Celną kuriera, która do Polski dotarła w statusie C (zwolniona). Import czy WNT?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: