Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (08.02.2023)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 08.02.2023 r.
Czas trwania: 1 godz.

 • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na  pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT:
 1. Jeżeli mieszkanie na najem prywatny jest własnością małżonków i jeden z nich prowadzi działalność na VAT, to wykazuje on połowę czynszu najmu w JPK?
 2. Czy w JPK należy wykaz najem prywatny jako sprzedaż zwolnioną?
 3. PDOP – za 2022 rok należy złożyć informację na nowym druku CIT-8ST. Niestety nadal brak druku na e-deklaracjach (tylko dostępna wersja pdf). Czy posiadają Państwo jakąś informację kiedy możemy się go spodziewać?
 4. IFT-1R – nie dysponujemy danymi szczegółowymi kontrahenta zagranicznego (osoba fizyczna prowadząca działalność) do IFT-1R. Tym samym nie jesteśmy w stanie złożyć elektronicznie IFT-1R. Co w takiej sytuacji? Podatek u źródła zapłacony.
 5. Spółka wynajmuje samochód innej spółce.  Do samochodu jest przypisana karta paliwowa. Czy najemca może wówczas korzystać z tej karty  i jak to rozliczyć – refaktura za paliwo czy jako świadczenie usługi-karty paliwowej, jaka stawka VAT i co z odliczeniem VAT od paliwa  i z kosztami uzyskania przychodów?
 6. Czy użyczając na 2 miesiące narzędzia do testowania firmie zewnętrznej, bezpłatnie w ramach dobrej współpracy, powinniśmy opodatkować VAT 23%? Jest to firma z Unii Europejskiej, narzędzia będą zwrócone, nie jest to środek trwały.
 7. Koszty utrzymania prywatnie posiadanych piesków wykorzystywanych  do celów  marketingowych (uczestnictwo  w zdjęciach i filmach reklamowych). Czy można zaliczyć do KUP?
 8. Spółka cywilna, KPIR, wykup samochodu z leasingu XII/22. Faktura nie została ujęta w księgach. Czy można taki samochód sprzedać po pół roku bez VAT i PDOF?
 9. Spółka myślała, że nabędzie usługę z Amazon z Luksemburga, a okazało się, że fakturę wystawił polski odział spółki zagranicznej. Czy taką transakcję ująć w ORD-U? I czy bez podatku u źródła, ponieważ spółka z Polski wystawiła fakturę?
 10. Polska firma będąca podatnikiem VAT będzie świadczyć usługę polegającą na skierowaniu polskiego klienta (osoba fizyczna) do biura nieruchomości w Hiszpanii. W przypadku nabycia nieruchomości w Hiszpanii przez polskiego klienta będzie wystawiać fakturę prowizyjną dla biura w Hiszpanii. Czy traktować to jako pośrednictwo handlowe, czyli eksport usług (art. 28b), czy jako usługę związaną z nieruchomością (art. 28e)?
 11. Czynny podatnik VAT dokonał sprzedaży usługi na rzecz firmy włoskiej. Usługa została wykonana w styczniu 2023 r., natomiast zgłoszenie do VAT UE jest od dnia 04.02.2023 r. Jak powinniśmy wykazać tą sytuację w JPK? Czy powinniśmy złożyć także VAT-UE?
 12. JDG, czynny podatnik VAT, kasa fiskalna mobilna, wyroby ze srebra, wyjazd do Berlina – wystawa autorskich wyrobów z możliwością sprzedaży odwiedzającym. Jak udokumentować sprzedaż na rzecz niemieckiego konsumenta? Czy może być paragon z KF w PLN, przeliczone wg kursu NBP, pobrana należność w EUR?
 13. PDOP–amortyzacja. Faktura za samochód (17.01.2023), data rejestracji i ubezpieczenia(26.01.2023), data protokołu odbioru (06.02.2023). Czy faktura za opony zimowe (06.02.2023) zwiększa wartość początkową środka trwałego i podlega amortyzacji podatkowej zgodnie z limitem (do 150 tys.zł)? Przyjęcie do ewidencji ŚT 06.02.2023 r. – początek amortyzacji 03.2023?
 14. Podatnik na liniówce w 2022 r. chce rozliczyć ten rok na skali, gdyż tak wychodzi korzystniej (złożyć nie PIT-36L a PIT-36 ). Co zrobić ze składką zdrowotna 8700 zł w kosztach tego podatnika?
 15. Czy pełnomocnik powołany do podpisania umowy o pracę z członkiem zarządu powinien za to otrzymać wynagrodzenie?Jeśli tak, to uchwała wspólników o powołaniu pełnomocnika powinna wskazywać wynagrodzenie? Czy jednak kierownik jednostki, czyli członek zarządu, ustala wynagrodzenie?
 16. Korekty faktur zakupu energii elektrycznej za okres 07-11.2022 w spółce z o.o., wystawione 31.01.2023 r. (wpływ 02.2023). Przyczyna: zastosowanie cen maksymalnych zgodnie z ustawą z dnia 27.10.2022 r. o środkach nadzwyczajnych. Kwota istotna do zwrotu dla spółki, którą dostawca podzielił na 12 rat, o które spółka ma pomniejszać miesięczne wpłaty za rok 2023. Jak ująć w księgach, kiedy korekta VAT i podatku dochodowego?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: