Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (12.06.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 12.06.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

  • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

  1. Osoba mieszka za granicą, tam także pracuje, jest także zameldowana w Polsce – czy musi rozliczać PIT z dochodów z zagranicy?
  2. Klient prowadzi JDG i sp z o.o., chce wystawić fakturę na spółkę (usługa marketingowa) – czy tak może być – ze stawką 23% VAT i ryczałt 8,5%?
  3. Polska Spółka sprzedaje towar do Chin, a kontrahent z Chin sprzedaje do  Niemiec. Fizycznie tylko jeden raz dochodzi do przemieszczenia towaru z Polski do Niemiec. Organizatorem transportu jest kontrahent z DE według reguły EXW. Jak należy opodatkować poszczególne transakcje?
  4. Temat samochodu ciężarowego (VAT-1), ale prywatnego używanego w DG. Rozliczam 100% VAT i 20% KUP – czy prawidłowo?
  5. Jak refakturować rachunek otrzymany z urzędu dozoru technicznego za badanie urządzenia w związku z przekazaniem na innego nabywcę prawa do urządzenia?
  6. Mam fakturę na zakup subskrypcji, faktura wystawiona przez sprzedawcę z Izraela, nr NIP zaczyna się „EU”, naliczony polski VAT 23% – jak to rozliczyć w JPK?
  7. Usługa reklamowa wykonana na Litwie, faktura wystawiona przez podmiot, przesłany certyfikat rezydencji. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie pobieramy WHT. Kwota 1 tys. EUR. Czy taka usługa może podlegać MDR?
  8. MDR – trudne do wyceny wartości niematerialne –  czy chodzi o przeniesienie tej wartości (sprzedaż, zakup), czy tutaj też będzie miało wpływ udzielenie czasowej licencji do programów?
  9. Najem auta za granicą (kilka dni) – wyjazd służbowy. Nie posiadam informacji o wartości tego auta, nie mam informację o  wartości auta do ubezpieczenia. Jak to się ma do proporcji (150 tys. zł), skoro nie mam tej wiedzy? Czy powinno w tej sytuacji zastosować się podział w KUP 75% / 25%?
  10. Samochód ciężarowy do 3,5t z 1 rzędem siedzeń, VAT-1 w dowodzie, niezgłoszony do VAT-26 – czy mogę odliczyć 100% VAT i 100% KUP?
  11. Faktura sprzedaży korekta in plus wystawiona w maju 2024 r. dotyczy marca 2024 r. – czy w VAT muszę skorygować marzec 2024, a w KPiR ujmuję w księdze na bieżąco i koryguję też podatek dochodowy za marzec 2024?
  12. Faktura za parking hotelowy w Czechach, KUP 75% czy 25% ? Czy w VAT trzeba zastosować odwrotne obciążenie? Na fakturze nie ma żadnej adnotacji, jest tam naliczony ich DPH 21%.
  13. Czy jeżeli na fakturze znajdą się towary, które nie powinny tam być (przez przypadek prywatne zakupy), to wystarczy wykreślić te pozycje i od reszty odliczyć VAT i zaliczyć w KUP? Pełna księgowość, faktura zapłacona gotówką.
  14. Wykup auta z leasingu i podarowanie mężowi – jakie skutki w PIT?
  15. Czy refakturując koszty pakietów medycznych (stawka zwolniona) na osoby zatrudnione na umowach B2B błędem jest narzucenie stawki 23% VAT?
  16. Czy jeżeli sp. z o.o. w Polsce płaci za zakupione usługi do innych spółek powiązanych poza granicami kraju (UE / poza UE), to występuję obowiązek zgłoszenia schematu podatkowego (MDR)? Czy tutaj kryterium stanowi jakaś kwota? Nie płacimy WHT zgodnie z UPO.
  17. Czy jeżeli wydatek z usługi gastronomicznej jest reprezentacją, to VAT, którego nie można odliczyć, również jest NKUP?
  18. Czy jak chcemy zaimportować telefony z Norwegii i sprzedawca  jest odpowiedzialny za odprawę tych telefonów, czy i tak musimy zapłacić VAT? Czy taką transakcję wykazujemy w JPK my, czy dostawca?
  19. Czy do jednej zrealizowanej usługi turystycznej można wystawić kilka faktur? (na różne osoby fizyczne niż zawarta umowa) i czy do jednej rezerwacji założonej na osobę fizyczną (z nią umowa) klient może oczekiwać po usłudze wystawienia faktury na firmę?
  20. Od jakiej kwoty ma być wystawiana refaktura za energię – netto czy brutto?
  21. Najem prywatny 6 mieszkań, z czego 2 x najem krótkoterminowy dla firm i 1 x przez booking w mieście turystycznym, pozostałe najem na osoby fizyczne. Czy możemy już mówić o działalności, czy jeszcze najem prywatny?
  22. Jak liczyć limit do VAT 200 tys. zł, jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą trzeci rok i w danym roku zawieszono ją na trzy miesiące? Czy cała kwota 200 tys. zł jest wtedy na cały rok?
  23. Czy można sprzedawać obok głównego towaru (obuwie) dodatkowy towar za 1 grosz lub 10 groszy? (np. pastę  w ramach promocji). Czy powinien być regulamin?
  24. Zakupiliśmy w PZU polisę (ubezpieczenie z usługami medycznymi). Czy refakturując  polisę 1:1 na kontrahenta stosujemy zw. z art. 43 ust. 1 pkt. 37 czy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?
  25. Firma A wydaje karty paliwowe firmom (podwykonawcom). Otrzymuje z koncernu paliwowego faktury za dokonane przez podwykonawców zakupy. Sama z kolei, na podstawie otrzymanych faktur, wystawia faktury sprzedażowe na podwykonawców. Czy podwykonawca może odliczyć VAT z takiej faktury?
  26. Czy udzielenie licencji do programu dla konsumenta spoza Polski to usługa elektroniczna? Czy można stosować procedurę OSS, czy są inne możliwości? Jak należy rozliczać sprzedaż poza UE?
  27. Delegacje zagraniczne – czy jeżeli pracownik ma wykupiony pokój ze śniadaniem, a z tego śniadania nie skorzystał, czy może dostać całą dietę KUP? Jeżeli tak, czy wystarczy jego oświadczenie, czy musi podać powód, dlaczego nie zjadł?
  28. Pracownicy na etacie ze względu na specyfikę pracy, która polega na realizowaniu prac budowlanych, pracują na terenie całego kraju (tam, gdzie prowadzona jest budowa). Pracodawca organizuje i opłaca nocleg tych pracowników. Czy nocleg  w tej sytuacji jest przychodem pracownika?
  29. Nie mieliśmy w styczniu dokumentu IE599, wykazaliśmy eksport z VAT 23%. Na początku czerwca otrzymaliśmy dokument IE599. W jakim okresie skorygować VAT 23% i wykazać ze stawką 0%?
  30. Samochód ciężarowy bus o MDC równej 3,5 t, z 2 rzędami siedzeń. Jak potraktować do VAT i PIT? Jaka maksymalna stawka amortyzacji?
  31. Spółka z o.o. udziela pożyczki udziałowcowi. Czy taka pożyczka będzie korzystała zarówno ze zwolnienia z VAT, jak i ze zwolnienia z PCC? Gdyby była nieodpłatna, to czy powstanie przychód po stronie wspólnika?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólniczka w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: