Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (16.04.2025)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 16.04.2025 r.
Czas trwania: 1 godz.

  • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

  1. Faktura wystawiona 02.04.2025 w EUR za opłatę BDO rynku niemieckiego – od firmy z DE – za cały rok, tj. od 01.01.2024 do 31.12.2024. Jaki kurs do VAT? Płatność kartą służbową 03.04.2025 wg rachunku bankowego.
  2. Usługi budowlane świadczone na Litwie, nabywca nie jest zarejestrowany w VAT-UE, faktury wystawione jako odwrotne obciążenie – art. 28b. W jakiej pozycji deklaracji VAT wykazać taką fakturę?
  3. Spółka A wynajmuje od firmy X lokal i otrzymuje faktury za czynsz oraz osobno za media. Spółka refakturuje część opłat za jedno pomieszczenie, które zajmuje spółka-córka – Spółka B. Czy przy refakturowaniu należy kierować się umową między A a B określającą moment obowiązku podatkowego, czy fakturami pierwotnymi w celu ustalenia poprawnego momentu dla VAT?
  4. Faktura z Microsoft z Irlandii – zarejestrowany do VAT w PL i wystawił fakturę z VAT 23%, natomiast siedziba tej spółki znajduje się w Irlandii. Czy mamy prawo do odliczenia tego VAT? Czy należy rozpoznać import usług i naliczyć oraz odliczyć VAT od kwoty brutto?
  5. Firma handlowa będzie kupować towary w Rumunii lub innym kraju UE i sprzedawać je w Rumunii lub innym kraju UE. Towary nie będą przekraczać granicy Polski. Jak rozliczyć podatek VAT z takiej transakcji?
  6. Kontrahent wystawił nam fakturę z systemu ING na zaliczkę. W tym miesiącu otrzymaliśmy fakturę końcową, ale zawiera jedynie adnotację o wysokości zaliczki – kwota i numer. Nie może wystawić faktury z potrąceniem zaliczki. Co zrobić?
  7. Najem okazjonalny mieszkania. Czy rozliczać się ryczałtem, czy można skalą podatkową? Czy można ująć jako koszt wynajmu opłatę za agencję pośrednictwa nieruchomości i zakup kuchenki gazowej do kuchni? Jeśli tak, to kiedy można to odliczyć – od pierwszego przychodu czy dopiero w rozliczeniu rocznym?
  8. Zmiana stanu produktów – czy wartość dodatnia (aktywowane koszty produkcji) wykazywana w RZiS jako przychód powinna być ujęta w przychodach podatkowych, czy pomniejsza KUP w CIT-8? A zmiana ujemna (sprzedaż produktów wyprodukowanych w poprzednim roku) – zwiększa KUP czy pomniejsza przychody w CIT?
  9. Faktura dotycząca wydatku spółki cywilnej, na fakturze jako nabywca wskazany jest wspólnik s.c. Czy spółka cywilna może ująć taki koszt w KPiR, jeśli faktycznie to ona ponosi koszt nabycia usługi?
  10. W 2023 r. firma była na podatku liniowym, w 2024 r. zmieniła formę opodatkowania na skalę. Czy zwrot składki zdrowotnej za 2023 r. należy ująć jako przychód w 2024 r. w KPiR, czy wykazać w zeznaniu rocznym w PIT?
  11. Kiedy należy zapłacić podatek od zysków kapitałowych i pod jakim tytułem, jeśli jako spółka komandytowa otworzyliśmy konto inwestycyjne, na którym zawarto transakcje kupna/sprzedaży forwardów, a w marcu zrealizowano dochód?
  12. Samochód jest współwłasnością małżonków. Po wprowadzeniu go do działalności żony – czy można go amortyzować w 100%, czy tylko w 50%?
  13. Faktura zaliczkowa na samochód – odliczono VAT 50%. Następnie złożono VAT-26, po czym otrzymano korektę in minus na całość i wystawiono faktury na wstępne raty leasingowe. Czy korekta powinna być ujęta w 100%, czy w 50%?
  14. VAT: jako spółka będziemy nabywać i refakturować 1:1 pakiety medyczne dla pracowników. Czy taka sprzedaż korzysta ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Wystawimy faktury imienne, płatność przelewem.
  15. Ulga dla seniora: czy przy ustalaniu prawa do zwolnienia należy brać pod uwagę datę wypłaty emerytury?
  16. Czy samochód w leasingu prywatnym można wprowadzić do JDG i amortyzować?
  17. Osoba fizyczna otrzymała z Irlandii dochód z kapitałów pieniężnych. Podatek został tam odprowadzony, nie wystawiono jednak żadnego PIT ani innego dokumentu – jedynie wpływ na konto bankowe. Czy należy wykazać ten dochód w zeznaniu rocznym w Polsce? Jeśli tak, to na jakim formularzu PIT?
  18. Czy ratę leasingu prywatnego samochodu można rozliczać w JDG, jeśli samochód nie jest wprowadzony do majątku firmy?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 19 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 21 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: